مختصری درباره شهرستان مینودشت 

 

 مینودشت در سال ۱۳۶۹ از شهرستان گنبد کاووس جدا و به صورت یک شهرستان مستقل در آمده است و شامل دو شهر مینودشت و گالیکش و دو بخش مرکزی و گالیکش و شش دهستان و ۱۴۳ روستا می‌باشد . مینودشت با داشتن استعدادهای خدادادی و شرایط مساعد آب و هوایی و جغرافیایی و نقش مهمی که در پیدایش تمدن و توسعه و تکوین تاریخ بشری داشته است، دارای جاذبه‌ها و اماکن دیدنی بسیاری است.  این جاذبه‌ها به جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری، جاذبه‌های و اماکن مذهبی و جاذبه‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی تقسیم می‌شود.بقایای تمدن و کاوشها و پژوهش‌های باستان شناختی از یک پیشینه تاریخی بسیار کهن و غنی از فرهنگ و تمدن در این مرز و بوم خبر می‌دهد.تاکنون حدود ۳۰۰ محوطه، تپه، غار و ابنیه تاریخی- فرهنگی در این شهرستان شناسایی شده که از این شمار تعداد ۱۱۲ اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. 

  همچنین باتوجه به شرایط زیستی مناسب، شهرستان مینودشت از گذشته مهاجرپذیر بوده و از این رو قومیت‌های مختلفی دراین شهرستان زندگی می‌کنند، که مهمترین آنها قزلباش، فارس، سیستانی و بلوچ و… است، هر کدام از این اقوام صنایع دستی مخصوص به خود دارند. نوغانداری و ابریشم بافی، نمد مالی، سوزن دوزی، حصیر بافی، گلیم بافی و بافت قالی وقالیچه است.

قسمت کوهستانی آن دنباله کوه‌های البرز شرقی است. نقاط کوهستانی شهرستان مینودشت از سوی شرق از طریق ارتفاعات پارک ملی گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل می‌شود.شهرستان مینو دشت در ناحیه شرقی استان گلستان در دنباله دامنه کوه های البرز شرقی واقع شده است . مساحت این شهرستان در حدود ۱۵۷۶ کیلومتر مربع است. نام قدیم مینو دشت حاجیلر بوده است.از جمله اماکن گردشی شهرستان مینو دشت:پارک ملی گلستان،جنگل باقر آباد و موزه حیات وحش ،دشت حلقه ،غار باستانی کیارم است.صنعت ابریشم بافی در استان گلستان سابقه ای دیرینه ای و درخشان دارد.استان گلستان با غذاهای بسیار خوشمزه آن که هر ساله میزبان گردشگران زیادی است .برای مثال از جمله غذاهای سنتی این استان شامل: بولامه که شبیه حلیم است که در هفتمین روز تولد کودک پخته می شود.یا باسترما پلو که “باسترما”به معنای دفن شده است یعنی محتویات غذا داخل آن قرار می گیرد ،نخود پلو با کشمش ،مانتی که همه این غذا ها جز بهترین غذاهای سنتی این استان محسوب می شوند.

Related Images:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.